Kalėdų amžinas stebuklas

,,Driekias tylios, ramios, susimąsčiusios pievos. Snaudžia užpustyti balzgani miškai. Ir sunkus dangus prie žemės leidžiasi it švinas: viskas prisiderina prie Advento rimties. Ateina metas, kai viską pergalvoti, įvertinti privalome, ką baimingai savyje nešiojome, ir atsikratyti blogio, kiek tik jo turim. Dar nepasigendame ryškių spalvų vaivorykštės: pilka – balta dera prie Advento rimties. Laukiame ir tikime Kalėdų amžinu stebuklu, kad su žvaigžde Betliejaus pasaulis pasikeis“.

Gruodžio 23 d. tyli Advento ramybė nusileido į Amatų centrą Uoginiuose. Pritilo juokai ir linksmybės. Net gamta apmirė ir sustingo kažko laukdama. Visi pakviesti į paslaptingą Advento kelionę. Kartu su Antašavos pagrindinės mokyklos bendruomene Adventinėje popietėje dalyvauja Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, kunigas Rimantas Gudelis.

Paulina, Liudvikas ir grupė mokinių, pindami eglių šakelių Advento vainiką bei uždegdami mažus žiburėlius, kviečia neskubėti, nurimti ir susikaupimo tyloje naujai išgyventi Kalėdų laikotarpį. Kas gali būti gražiau už šios Kelionės paslaptį, kuri visiems neša viltį pasikeisti, daug ką pradėti iš naujo. Gal todėl nuo seno priimta šioje Kelionėje atsiprašyti vieniems kitų, stengtis išbūti taikiai, be barnių. Ir tikėti Stebuklu... Stebuklas įvyksta kasmet ... Tik mokėkime jį pastebėti, juo džiaugtis, pasidalyti su kitais...

Joks kitas metų laikotarpis nepasižymi tokia ženklų gausa kaip Adventas ir Kalėdos. Advento laikotarpiu eiliniai dalykai tampa simboliais. Nuo seno įprasta žvelgti į tam tikrus daiktus per artėjančios šventės prizmę. Siekdami suvokti Advento ženklų ir simbolių prasmę, mokiniai pažvelgė į juos su sąsaja Viešpaties Jėzaus Kristaus gimimo švente, pajuto jų tarpusavio ryšį.

Tarsi ūkana ant stalo užklojama balta staltiesė, po ja – dusli šieno kalba: būk dosni, sudžiūvusi žolele. Paslaptingoje tyloje papuošiama simbolinė eglės šakelė, padedamas kalėdaitis, pastatomas kryželis. Ant paslaptingo Kūčių stalo rikiuojasi dvylika valgių, kurių simbolinę prasmę pristato kiekvienos klasės mokiniai. Namų šiluma dvelkia kučiūkai, nes juos kepė Vaida ir Rimantė, vadovaujamos mokytojos Ritos.

Šv. Kūčios – turbūt viena iš paslaptingiausių švenčių. Daugelis iš mūsų esame girdėję, kaip šią šventą naktį prabyla gyvuliai, vynas virsta vandeniu arba galime atlikti įvairių burtų, kurie pasuka mūsų likimą tuo kampu, kurio labiausiai reikia. Turime aibę burtų ir tradicijų, kuriuos galima išbandyti šią paslaptingą naktį. Kaip tai gali tapti smagiu užsiėmimu artimųjų ar giminaičių rate, pademonstravo kiekvienos klasės mokiniai.

Kol krinta žiemos pradžia – tokia laikina, bet laukta – kiekvienas nori tyliai sugrįžti į praeitį, susiglausti mintimis. Mokinių pakviestas tą padarė Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.

Kada širdyse viešpatauja tikėjimas ir pasitikėjimas vienas kitu, belieka laukti Viešpaties atėjimo ryto. Kunigas Rimantas Gudelis palaimino mokinių paruošto Kūčių stalo gėrybes, kuriomis mokiniai šventą Kūčių vakarą dalinsis savo šeimose.

Mokyklos direktorė Valda Tilienė kviečia kunigą Rimantą Gudelį laužti su visais kalėdaitį ir visiems kartu pabendrauti.

...Pabūkim šitaip – tylūs ir širdim dideli, kol krinta į žemę pirmojo sniego baltumas, kol krinta žiemos pradžia – tokia laikina, bet laukta, tartum krikštas ką tik užgimusio kūdikio...

 

 

Parengė lietuvių k. mokytoja

 

Irėna Dugnienė