Naujienos

ETNINĖS KULTŪROS SAVAITĖ ANTAŠAVOS PAGRINDINĖJE MOKYKLOJE

ETNINĖS KULTŪROS SAVAITĖ ANTAŠAVOS PAGRINDINĖJE MOKYKLOJE

 

 

Video įrašas "2015 09 25 Etnokultūrinis renginys Uoginių Amatų centre [Kupiškio TV]"

 

 


 

Lietuvos Respublikos Seimas 2015 – uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais, įvertinęs, kad viena iš svarbiausių Europos Sąjungos regioninės politikos krypčių yra regioninio, istorinio ir kultūrinio savitumo išsaugojimas bei pabrėžęs Lietuvos etnografinių regionų savitumo puoselėjimo svarbą. Etnografinių regionų metų tikslas – telkti visus Lietuvos etnografinius regionus, įvairiapusiškai atskleisti jų savitą kultūrą.

Mokytoja, tautodailininkė demonstruoja juostų pynimo meną

5 regionai... Aukštaitija, Dzūkija (Dainava), Mažoji Lietuva, Suvalkija (Sūduva) ir Žemaitija. Visa tai – mūsų maža, bet didinga Lietuva. Antašava – mažas taškelis joje. Visą savaitę (spalio 21 d. – spalio 25 d.) mokykloje vyko etninės kultūros savaitė, skirta Etnografinių regionų metams pažymėti. Renginius vedė 7 klasės mokinė Edita Družaitė, 10 klasės mokinės Paulina Družaitė ir Rimantė Astrauskaitė, 9 klasės mokinys Liudvikas Gumbinas. Veiklos šią savaitę tikrai netrūko...

Sesutės Edita ir Paulina Družaitės atlieka liaudies dainą kupiškėnų tarme

Sesių Editos ir Paulinos Družaičių kupiškėnų tarme atliekama liaudies daina „Tai gražumas dukterytas“ atvėrė duris į etninės kultūros lobyną. Atlikusios dainą mergaitės susirinkusiems pristatė kiekvieno regiono išskirtinius bruožus.

Kupos pradinės mokyklos lėlių teatro "Rygailio" artistai su vadove Dalia Kaktiene

Pristatydamos visos savaitės veiklą  mokinės akcentavo, kad šis etninės veiklos projektas prasidėjo truputį anksčiau, kada mokinių komanda dalyvavo Kupiškio etnografijos muziejaus organizuotoje viktorinoje ,,Kur eini, ten keliai, kur sustoji, ten namai“, skirtoje Europos Paveldo dienai paminėti. Mokyklos komanda – Rimantė, Vaida, Edita, Paulina ir Deividas – užėmė 1-ąją vietą iš viktorinoje dalyvavusių 8 mokyklų.

Skanūs mūsų krašto sūriai su aviečių uogiene

Kodėl reikia puoselėti etninę kultūrą, kokius lobynus ji saugo, mokiniams papasakojo mokytoja, tradicinių amatų meistrė Zita Kumpelienė.

Antra savaitės diena buvo skirta Kupiškio krašto žaidimų pristatymui. Liaudies patarlė byloja „Žaismas džiaugsmą teikia, žaismas skausmą nuveikia“. Žaismas – tai žaidimas. Žaidimas – tai kelias į pažinimo pasaulį, kuriame gyvename. Žaidimuose dėliojame įvairias mus supančio pasaulio puses. Žaisdami patiriame malonumą, čia pasireiškia laisva kūrybinė veikla. Kiekviename žaidime, kaip ir darbe, atsispindi siekimas kokio nors tikslo. Žaidimai mums yra artimi ir mieli. Jie praskaidrina nuotaiką, padeda bendrauti. Jie paprasti ir visiems prieinami, nereikalauja sudėtingų įrankių bei prietaisų, didžiulių aikščių, juos dažniausiai gali žaisti neribotas skaičius žaidėjų. Visa tai mokiniai ir įrodė, pristatydami pasirinktą žaidimą. Žaidimų popietėje dalyvavo ir Kupos pradinės mokyklos lėlių teatras „Rygailio“ su vadove Dalia Kaktiene. Mažieji aktoriai kupiškėnų tarme parodė nuotaikingą ir pamokantį spektakliuką „Lapė ir strazdas“. Graži mūsų tarmė...

Tos pačios dienos pavakarę  5-10 klasių mokiniai vyko į Kupiškį ir dalyvavo folkloro ir senųjų amatų šventėje „Baltų vienybės diena“ ant Kupiškio piliakalnio ir jo prieigų.

Trečia savaitės diena buvo skirta Kupiškio krašto kulinariniam paveldui. Dar gyvi prisiminimai, ką ir kaip valgė mūsų proseneliai, gyvos Advento, Kūčių, Kalėdų, Velykų ir kitų švenčių tradicijos. Lietuviai kiekvienai dienai ar šventei skirdavo didelį dėmesį valgiui, jo skoniui ir prasmei. Lietuviška virtuvė keitėsi ir formavosi veikiama įvairių istorinių aplinkybių. Skirtinguose Lietuvos regionuose yra nemažai savitų patiekalų bei įvairių to paties patiekalo ruošimo būdų.

Mokiniai atliko keletą kulinarinių užduočių, pristatė akį traukiančius ir nosį riečiančius gardžius senovinius patiekalus, kuriuos padėjo paruošti mamos ar močiutės. Pristatydami gaminius papasakojo, iš ko ir kaip jie gaminami, kada valgomi. Vėliau patiekalas „keliavo“ į bendrą vaišių stalą. Nelengva nupasakoti, koks gardus kvapas vinguriavo nuo bendro vaišių stalo. Ne tik vinguriavo, bet ir viliojo. Tad renginį vedusios mokinės visus pakvietė prie bendro stalo pasivaišinti ir pavaišinti kitą. Nuo seno žinoma: „Lietuviai vaišingi žmonės“.

Linksma suktis ratelyje

O ketvirtą savaitės dieną mokinių grupė vyko į Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnaziją, kur dalyvavo šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projekto „Būkime kartu“ tęstinėje veikloje „Žaiskime lietuvišką ritinį“. Kartu dalyvavo ir mokiniai iš Vilniaus rajono Lavoriškių Stepono Batoro, Kupiškio Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazijų bei Panevėžio Skaistakalnio pagrindinės mokyklos. Edukacinės veiklos metu mokiniai pristatė savas mokyklas, žaidė lietuvišką ritinį (ripką), dalyvavo lankelio varymo varžybose, degustavo senovinius valgius. Visus vienijo smagi nuotaika, noras pabūti kartu, pažinti ir susirasti naujų draugų. Net gamta buvo tam palanki...

 

Kanklės skamba "Kumponiuko" ansamblio dalyvės rankose


Bet kuriai pradžiai yra ir pabaiga. Baigiamasis etninės kultūros savaitės renginys vyko Uoginių Amatų centre. Šventėje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė garbūs svečiai: Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, Kupiškio kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Rimantas Jocius, rajono etninės kultūros plėtros tarybos pirmininkė Ramutė Kežienė.

Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė papasakojo apie Aukštaitijos regiono vėliavą.

Kupiškio etnografinio muziejaus specialistė Kristina Jokimienė visus pakvietė dalyvauti edukacinėje pamokoje „Pasakojamoji ir dainuojamoji tautosaka“.

Į nuotaikingą liaudišką programą visus įsuko Subačiaus gimnazijos folkloro ansamblis ,,Kumponiukas“ (vadovė Vilma Aleknienė).

Liaudies šokių moko Kupiškio r. Subačiaus gimnazijos folkloro ansamblis "Kumponiukas"

Laikas prabėgo tarsi viena minutė. Visos etninės kultūros savaitės patirtas akimirkas sustiprino Kupiškio kultūros centro folkloristės Almos Pustovaitienės pasakyta mintis: ,,Savo kraštą reikia pažinti, mylėti, puoselėti jo papročius, gerbti visą tautinį paveldą. Pasaulis prasideda savojoje gimtinėje...”

Didžiuojamės Aukštaitijos vėliava

Mokyklos direktorė, padėkodama mokiniams, mokytojams bei Kupiškio etnografijos muziejaus darbuotojams, už prasmingos veiklos organizavimą, tautiškumo, patriotizmo ugdymą įteikė padėkas bei prisiminimo dovanėles.

Padėkos akimirka

Pasak renginį vedusios Paulinos Družaitės, visiems prieš akis vėrėsi gražus, saulėtas rudeninis savaitgalis. Kad atsisveikinimo akimirka nebūtų tuščia, baigiamajame renginyje dalyvavusieji sudainavo Kupiškio krašto himną „Oi, jūs, susiedai“.

Paieška svetainėje